تشریح نقش شرکت مدیریت سرمایه آباد بانک مسکن

روابط تجاری شرکت‌های ساختمانی زیر مجموعه بانک مسکن از طریق خرید نقدی و فروش اقساطی محصولات در طرح‌های توسعه شرکت مدیریت سرمایه آباد تقویت می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه مالی بانک بانک مسکن و به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، تامین مالی بخش مسکن و زیرساخت‌ها از طریق بازارهای غیربانکی یکی از مهمترین اقدامات بانک مسکن در دولت یازدهم بود که در هر دو بخش«نهادها» و «ابزارها» فعال شد.
 بر این اساس شرکت مدیریت سرمایه آباد به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه مالی بانک مسکن و فعال در امور ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی در سال‌های آینده عمدتا بر توسعه و تنوع پرتفوی عملیاتی (سبد دارایی) و برنامه ریزی برای تجهیز منابع پروژه‌ها متمرکز می شود.
براساس این گزارش؛ به رغم اینکه شرکت مدیریت سرمایه آباد فعالیت خود را در سال ۱۳۹۱ و با سرمایه یک میلیارد ریال آغاز کرد اما در حال حاضر سرمایه این شرکت به ۵۰ میلیارد ریال افزایش یافته است و با توجه به توسعه سبد قراردادهای مدیریت دارایی‌ها، افزایش مجدد سرمایه شرکت، متناسب با عملکرد قراردادها و با هدف توسعه ظرفیت عملیاتی در دستور کار قرار گرفته است.
 در عین حال، توسعه روابط تجاری بین شرکت‌های سازنده پروژه‌های ساختمانی زیرمجموعه بانک مسکن از طریق خرید نقدی و فروش اقساطی محصولات این شرکت‌ از طرح‌های توسعه‌ای شرکت مدیریت سرمایه آباد به شمار می‌رود.
براساس این گزارش روش‌های نوین تامین منابع مالی پروژه‌ها به ویژه در اقتصادهای متکی به بودجه‌های دولتی به عنوان یک ابزار باید مورد استفاده قرار گیرد؛ روش‌هایی که در دولت یازدهم در حوزه ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفت و یکی از فعالیت‌های نوین تامین مالی، صنعت ساختمان را به بازار سرمایه و جذب منابع خرد مردمی در پروژه‌های ساختمانی پیوند زد.
 این گزارش می افزاید؛ «تامین مالی» بخش مسکن و زیرساخت‌ها از طریق بازار سرمایه به دو روش نهادها و ابزارها در دوره مدیریتی جدید بانک مسکن طی حدود ۳ سال گذشته فعال و به طور رسمی  عملیاتی شد.
 در بخش «نهادها» توسعه تامین سرمایه تخصصی، ایجاد صندوق‌های زمین و ساختمان، تاسیس شرکت مدیریت دارایی‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری در اولویت بانک مسکن به عنوان بانک توسعه‌ای - تخصصی قرار گرفت و در بخش ابزارهای تامین مالی نیز اوراق صکوک اجاره، اوراق سفارش ساخت، اوراق رهنی (MBS)  و اسناد خزانه اسلامی منتشر شد به طوری که بانک مسکن برای نخستین بار در کشور مبادرت به انتشار ۳۰۰۰ میلیارد ریال اوراق رهنی مسکن با سر رسید دو ساله و سود ۱۸/۵ درصد کرد که این اوراق در کمتر از یک دقیقه به فروش رفت.
 بر اساس این گزارش؛ همگام با ارائه انواع روش‌ های نوین تامین مالی، سبدی ازمحصولات، خدمات و راهکارهای تامین مالی برای مخاطبان مختلف بخش مسکن و ساخت‌ و ساز از سوی بانک مسکن تعریف شد که این خدمات برای سه گروه «افراد حقیقی»، «شرکت‌های ساختمانی» و «طرح‌های بزرگ» متفاوت است.
 برای افراد حقیقی، خدمات تامین مالی عمدتا در حوزه صندوق پس انداز ساخت مسکن، صندوق پس انداز مسکن یکم، سپرده ممتاز و اوراق حق تقدم، صندوق پس‌اندازجوانان و  صندوق پس‌انداز مسکن تعریف می‌شود ودر بخش شرکت‌های ساختمانی نیز خدمات تامین مالی در حوزه تسهیلات ساخت به اتکاء حساب جاری، تسهیلات ساخت با حساب‌ های تعهدی، گواهی سپرده خاص، اعتبار در حساب جاری و خرید دین است.
 هم چنین برای شرکت‌ها و طرح‌های بزرگ، خدمات تامین مالی تحت عنوان «تامین مالی ساختار یافته» شامل خدمات مدیریت دارایی، تسهیلات سندیکایی، انتشار اوراق مشارکت، تامین مالی از طریق افزایش سرمایه، خدمات مشاوره تامین مالی، صندوق زمین و ساختمان، سهام پروژه و صندوق سرمایه گذاری مستغلات می‌شود.


print
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مالی بانک مسکن می باشد. info@bmfgroup.ir